- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Mahakali Statue
Marble Mahakali Statue
Kali is the Hindu goddess (or Devi) of death, time, and doomsday and is often associated with sexuality and violence but is also considered a strong mother-figure and symbolic of motherly-love.People install MarbleKali Statue/Stone Kali Statue in their homes or temples to worship them.we can Manufacture Marblestatues in all sizes.Pioneers in the industry, we offer Mahakali Maa, Marble Mahakali Moorti and Marble Mahakali Statues from India.
Painted Black Marble Maa Kali Statue
Product Price: Rs 51,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Material | Black Marble |
| Size (Height) | 2.5 ft (30 in) |
| Statue Finish | Painted |
| Statue Style | Standard Pose |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Number of Arms | 4 Arms |
| Usage | Gifting, Home, Temple |
| Depiction | Standing on Shiva |
| Usage/Application | Worship |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Pattern | Painted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Marble Maa Kali Statue
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Size (Height) | 2 ft (24 in) |
| Material | Black Stone |
| Color | Black |
| Statue Finish | Polished |
| God Name | Kali Mata Statue |
| Suitable For | Temple |
| Statue Style | Standing pose |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Marble Type | Black Marble |
| Number of Arms | 4 Arms |
| Usage/Application | Worship |
| Statue Form | Four Armed Kali Statue |
| Usage | Temple, Gifting, Home |
| Finish | Color Coated |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kali Mata Marble Statue
Product Price: Rs 25,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Statue Finish | Polished |
| Statue Style | Standard Pose |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Usage/Application | Worship |
| Number of Arms | 4 Arms |
| Usage | Temple, Home, Gifting |
| Depiction | Standing on Shiva |
| Religious | Hindu |
| Color | Black |
| Material | Black Marble |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback