- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Dattatreya Statue
Marble Dattatreya Statue
Offering you a complete choice of products which include marble dattatreya statue, white marble dattatreya statue, painted white marble dattatreya statue, painted marble dattatreya statue, marble lord dattatreya statue and dattatreya marble statue.
Marble Dattatreya Statue
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Material | Marble |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Pattern | Painted |
| Color | Multicolour |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Usage/Application | Worship |
| Usage | Home Temple, Public Temple, Ashram |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Marble Dattatreya Statue
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Home Temple, Ashram |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted White Marble Dattatreya Statue
Product Price: Rs 51,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Ashram, Home Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
| Marble Type | Makrana Marble |
Additional Information:
- Delivery Time: 30 to 40 days
- Packaging Details: Wooden Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted Marble Dattatreya Statue
Product Price: Rs 65,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Ashram, Home Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Lord Dattatreya Statue
Product Price: Rs 65,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Home Temple, Ashram |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dattatreya Marble Statue
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Suitable For | Temple |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Ashram, Home Temple |
| Pattern | Painted |
| Color | Multicolour |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted Dattatreya Marble Statue
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple, Public Temple, Ashram |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Dattatreya Statue
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Ashram, Home Temple, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dattatreya White Marble Statue
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Ashram, Home Temple, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Plain White |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lord Dattatreya Marble Statue
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Ashram, Home Temple, Public Temple |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| With Animals | Yes |
| With Base | Yes |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Usage/Application | Worship |
| Pattern | Painted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback