- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Standing Stone Buddha Statue
Standing Stone Buddha Statue
Standing White Marble Buddha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Size (Height) | 3 ft (90 cm) |
| Pose | Blessing |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Size/Dimension | 3.5 feet |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Decor, Worship, Office, Garden, Gifting |
| Statue Base | Lotus Base |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Position | Standing |
| Country of Origin | Made in India |
- Special Features: Detailed hand work and have beautiful hand work of skilled Indian artist
Additional Information:
- Delivery Time: 30 Days
- Packaging Details: Wooden Box
Stone Standing Buddha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Stone Type | Marble |
| Height | 4.5 ft |
| Placement | Indoor And Outdoor |
| Posture | Standing |
| Mudra | Dhyana Mudra |
| Usage | Hotel Decor, Temple Use, Home Mandir, Home Decor, Resort Decor, Gift Purpose, Public Place |
| Style | Handmade |
| Size/Dimension | 4.5 feet |
| Finish | Polished |
| Color | White |
| Weight | 100 to 200 kg |
| Carving Type | Hand Carved |
| Material | Stone |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Position | Standing |
| Country of Origin | Made in India |
Find tranquility with our Stone Standing Buddha Statue from Bhura Murti Art. Crafted with reverence by skilled artisans, it exudes serenity and enlightenment. Elevate your space with the peaceful presence of the Standing Buddha, intricately carved in stone, radiating calmness and spiritual harmony.
Additional Information:
- Delivery Time: 30 Days
- Packaging Details: Wooden Box
White Marble standing Buddha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Size (Height) | 5 ft (150 cm) |
| Pose | Blessing |
| Color | Natural White |
| Material | Marble |
| Size/Dimension | 5 feet |
| Finish | Polished |
| Usage | Garden, Office, Gifting, Worship, Home Decor |
| Statue Base | Lotus Base |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Position | Standing |
| Country of Origin | Made in India |
Beautifully handcrafted Blessing White Marble Standing Buddha Statue, made from premium quality natural white marble with intricate detailing and a smooth polished finish. Depicting the blessing mudra, this elegant idol symbolizes peace, protection, and positivity. Ideal for homes, temples, gardens, hotels, and meditation spaces, it is durable, weather-resistant, and adds a serene spiritual presence to any indoor or outdoor setting.
Additional Information:
- Delivery Time: 30 Days
- Packaging Details: Wooden Box
White Stone Standing Buddha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Stone Type | White Marble |
| Material | White Stone |
| Height | 5 to 6 ft |
| Placement | Indoor And Outdoor |
| Posture | Standing |
| Usage | Gift Purpose, Home Decor, Resort Decor, Public Place, Home Mandir, Temple Use, Hotel Decor, Garden Decor |
| Style | Handmade |
| Size/Dimension | 5 feet |
| Color | Natural white |
| Finish | Polished |
| Weight | Above 500 kg |
| Carving Type | Hand Carved |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Position | Standing |
| Country of Origin | Made in India |
- Special Features: Detailed hand work and have beautiful hand work of skilled Indian artist
Additional Information:
- Delivery Time: 30 days
- Packaging Details: Wooden Box