- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Swami Narayan Statue
Marble Swami Narayan Statue
Providing you the best range of swami narayan marble statue, marble swami narayan statue, swami narayan white marble statue and white marble swami narayan statue with effective & timely delivery.
Swami Narayan Marble Statue
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Finish | Polished |
| Posture | Sitting |
| Usage | Office, Home Temple, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Worship |
| With Base | Yes |
| Color Style | Colorful Painting |
| Weight | Above 100 kg |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Gracefully handcrafted Swami Narayan Marble Statue made from premium quality natural marble with intricate detailing and a smooth polished finish. This divine idol reflects purity, devotion, and spiritual guidance, making it ideal for temples, home mandirs, and religious institutions. Durable and long-lasting, it enhances the sacred ambiance while adding elegance and devotional charm to any spiritual setting.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Swami Narayan Statue
Product Price: Rs 19,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Finish | Polished |
| Posture | Standing |
| Usage | Public Temple, Office, Home Temple |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
| With Base | Yes |
| Color Style | Colorful Painting |
| Weight | 50โ100 kg |
| Religious | Hindu |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Swami Narayan White Marble Statue
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 18 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Finish | Polished |
| Posture | Standing |
| Usage | Home Temple, Public Temple, Office |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| With Base | Yes |
| Color Style | Plain White |
| Weight | 25โ50 kg |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Marble Swami Narayan Statue
Product Price: Rs 37,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 30 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Finish | Polished |
| Posture | Standing |
| Usage | Home Temple, Office, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| With Base | Yes |
| Color Style | Colorful Painting |
| Weight | 50โ100 kg |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
| Color | Multicolor |
Yes! I am InterestedRequest A Callback