- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Narsingh Ji Statue
Marble Narsingh Ji Statue
Marble Narasimha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Material | Marble |
| Pose | Sitting |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Style / Finish | Painted (Coloured) |
| Usage | For Temple |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Pattern | Painted |
White Marble Narasimha Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Statue Theme | Religious Idol |
| Statue Height | 4 to 5 ft |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Finish | Painted |
| Usage Area | Temple, Indoor, Home, Office, Hotel, Public Place |
| Installation Type | Free Standing |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Marble Color | Pure White |
| Work Detail | Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Packing Type | Bubble Wrap, Wooden Crate, Foam Packing, Wooden Box |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Usage/Application | Worship |
| Pattern | Painted |
Marble Narsingh Bhagwan Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Statue Theme | Religious Idol |
| Statue Height | 2 to 3 ft |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Painted |
| Usage Area | Indoor, Temple |
| Installation Type | Free Standing |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Color | Pure White |
| Work Detail | Hand Carved |
| Weight Range | 50 to 100 kg |
| Packing Type | Wooden Box, Bubble Wrap, Foam Packing, Wooden Frame |
| Religious | Hindu |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Technique | Handcrafted |
| Material | Marble |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Sangemarmar Marble Narsingh Bhagwan Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| God/Deity | Narsingh Bhagwan |
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Pose | Sitting |
| Style / Finish | Polished White |
| Usage | For Temple |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Pattern | Painted |
| Brand | Bhura Murti Art |
The offered statues are extensively reckoned among our clients due to properties like beautiful artwork, exquisite design, intricate carving and long lasting nature. In order to ensure unmatched quality and durability, it is carved out from superior quality marble that is procured from reliable vendors of the industry.
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Narasimha Marble Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| God/Deity | Marble Narsimha |
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Material | Marble |
| Pose | Sitting |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Style / Finish | Polished White |
| Usage | For Temple |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Usage/Application | Worship |
| Pattern | Painted |
Our offered Narasimha Marble Statue are highly valued due to standard features like artistic designs, aesthetic appeal, excellent finish, precise edge and longevity. Moreover, theseNarsimhaIdols are available in multiple designs, colors and patterns to gratify the variegated market requirements.
Size -12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
White Marble Narsingh Statue
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Statue Theme | Religious Idol |
| Statue Height | 3 to 4 ft |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Semi Polished |
| Usage Area | Temple, Indoor |
| Installation Type | Free Standing |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Material | Marble |
| Marble Color | Pure White |
| Work Detail | Hand Finished, Hand Carved, Machine Cut |
| Weight Range | 300 to 500 kg |
| Packing Type | Wooden Box, Bubble Wrap, Foam Packing, Wooden Crate, Wooden Frame |
| Technique | Handcrafted |
| Religious | Hindu |
| Usage/Application | Worship |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
White Marble Maharishi Valmiki Statue
| Statue Theme | Human Figure |
| Size | 3.25 feet |
| Statue Height | 3 to 4 ft |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Finish | Polished |
| Usage Area | Office, Outdoor, Temple, Indoor, Garden, Home, Public Place, Hotel |
| Installation Type | With Pedestal |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Color | Pure White |
| Work Detail | Machine Cut, Hand Finished, Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Packing Type | Bubble Wrap |
| Country of Origin | Made in India |