- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Gayatri Mata Statue
Marble Gayatri Mata Statue
Manufacturer of a wide range of products which include marble gayatri statue, marble gayatri maa statue, painted marble gayatri mata statue, marble maa gayatri statue, gayatri mata marble statue and decorative marble gayatri maa statue.
Marble Gayatri Statue
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple, Office, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Color Style | Colorful Painting |
| Brand | Bhura Murti Art |
| With Swan | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Features:
- Beautifully carved
- Durable
- Low cost
Size:- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Gayatri Maa Statue
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Public Temple, Home Temple, Office |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Plain White |
| With Swan | No |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
| Material | Marble |
Features: Smooth finish
Size:- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted Marble Gayatri Mata Statue
Product Price: Rs 51,650 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Office, Public Temple, Home Temple |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Maa Gayatri Statue
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Office, Home Temple, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Swan | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Size:- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gayatri Mata Marble Statue
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple, Office, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Swan | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Size:- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Marble Gayatri Maa Statue
Product Price: Rs 52,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Posture | Sitting |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple, Office, Public Temple |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Swan | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
Size :- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Marble Mata Gayatri Statue
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Height | 24 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple, Public Temple, Office |
| Pattern | Painted |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color Style | Colorful Painting |
| With Swan | Yes |
| With Base | Yes |
| Religious | Hindu |
| Technique | Handcrafted |
| Color | Multicolor |
Size:- 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.
Note: Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback