- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Marble Baba Ramdev Statue
Marble Baba Ramdev Statue
Manufacturer of a wide range of products which include baba ramdev painted marble statue, baba ramdev white marble statue, baba ramdev marble statue, white marble baba ramdev statue, painted marble baba ramdev statue and marble baba ramdev statue.
Baba Ramdev Painted Marble Statue
Product Price: Rs 91,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| God/Deity | Baba Ramdev |
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Material | Marble |
| Pose | Sitting |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Worship |
| Style / Finish | Polished White |
| Usage | For Temple |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Baba Ramdev White Marble Statue
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Figure Type | Baba Ramdev |
| Statue Height | 3 to 4 ft |
| Idol Posture | Sitting |
| Material | Marble |
| Usage Area | Institute, Office, Home, Memorial, Garden, Park, Public Place, Auditorium |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color | Multi Colour |
| Usage/Application | Worship |
| Painting Style | Full Color |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Machine Cut, Hand Finished, Color Painted, Engraved, Gold Leaf Work, Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Baba Ramdev Marble Statue
Product Price: Rs 2,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Statue Theme | Baba Ramdev Statue |
| Statue Height | 5 to 6 ft |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Color | Multi Colour |
| Usage Area | Indoor, Outdoor, Hotel, Garden, Home, Public Place, Temple, Office |
| Finish | Polished |
| Installation Type | With Pedestal |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Marble Color | White |
| Work Detail | Hand Carved |
| Weight Range | 300 to 600 kg |
| Packing Type | Wooden Box |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Marble Baba Ramdev Statue
Product Price: Rs 71,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Figure Type | Baba Ramdev |
| Statue Height | 3 to 4 ft |
| Idol Posture | Sitting |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage Area | Public Place, Auditorium, Institute, Park, Garden |
| Finish | Polished |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color | Multi Colour |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Painting Style | Full Color |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Machine Cut, Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted Marble Baba Ramdev Statue
Product Price: Rs 41,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| God/Deity | BaBa Ramdev |
| Figure Type | Baba Ramdev |
| Size (Height) | 2 ft (24 in) |
| Statue Height | 2 to 3 ft |
| Idol Posture | Sitting |
| Material | Marble |
| Color | Multi Colour |
| Pose | Sitting |
| Usage Area | Home, Park, Auditorium, Public Place, Garden, Institute, Office, Memorial |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Usage/Application | Worship |
| Painting Style | Full Color |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Hand Finished, Hand Carved, Machine Cut |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Baba Ramdev Statue
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| God/Deity | BaBa Ramdev |
| Figure Type | Religious Saint |
| Size (Height) | 2 ft (24 in) |
| Statue Height | 2 to 3 ft |
| Idol Posture | Sitting |
| Material | Marble |
| Color | Multi Colour |
| Pose | Sitting |
| Usage Area | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Worship |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Painting Style | Full Color |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Hand Finished, Machine Cut, Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Painted White Marble Baba Ramdev Statue
Product Price: Rs 70,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Figure Type | Religious Saint |
| Statue Height | 3 to 4 ft |
| Idol Posture | Sitting |
| Material | Marble |
| Usage Area | Public Place |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Brand | Bhura Murti Art |
| Color | Multi Colour |
| Usage/Application | Worship |
| Painting Style | Full Color |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Hand Carved, Hand Finished, Machine Cut |
| Weight Range | 300 to 500 kg |
| Technique | Handcrafted |
| Pattern | Painted |
Size :-12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66 inches etc.Note : Prices depends on Size, Marble Quality and Carving Work.
Yes! I am InterestedRequest A Callback